Sağlıklı Beslenmeye Giriş

Sağlıklı Beslenmeye Giriş

Sağlıklı beslenme veya diyetisyen dendiğinde aklımıza ilk gelen katı kurallı yasaklı diyetlerdir. Aslında Standart Sağlıklı Beslenme İlkelerinin önemli parçası olarak sonuçların kalıcı hale gelebilmesi için sürdürülebilirlik gelir.

Yasaklı Diyet Mi Dengeli Diyet Mi?

Herhangi bir besinin veya besin grubunun tamamen çıkarıldığı bir beslenme, bir hastalık durumu yoksa doğru değildir. Denge her zaman önemlidir. “Yasak” veya “serbest” yerine “eğlendirici” ve “besleyici” besinlerin alım dengesini sağlamak her anlamda bizi kalıcı başarıya ulaştıracaktır.

Kalori Hesabı Tek Başına Yeterli Midir?

Hedef ister kilo alma ister kilo verme olsun yöntem teknik olarak “kalori hesabı” olsa da nitelik önemlidir. Nicelik değil nitelik dendiğinde makro (karbonhidrat, protein ve yağlar) ve mikro (vitamin ve mineraller) besin ögelerinin dengeli alımı akla gelmektedir. Zira hedef kilo almaksa bu kilonun kas ağırlıklı alımı, hedef kilo vermek ise de verilen kilonun yağdan verimi için kalori alım stratejisi nitelikli beslenmeden geçer.

Bonus Bilgi

Herkesin ortak hedef paydası; “Yağlarım azalsın kaslarım korunsun veya artsın.”dır. Bu noktada proteinin yeterli alımı herkes için günlük hareketlilik katsayılarına göre değişmekle birlikte karbonhidrat alımının zamanlamaları stratejik bir ortaklığa sahiptir. Bu strateji de temel enerji ve kaslarımızın glikojen depolarının kaynağı olan karbonhidratların günün en hareketli saatlerinden önce veya ağırlık egzersizi öncesi alımının sağlanmasıdır. Uyumadan önce veya gününüzün dinlenme zamanında karbonhidrat alımı genellikle yağlanmaya sebep olabilir.

Sağlıklı günler.